Nasıl Çalışır?

Uydu internet, yeryüzünde nispeten küçük bir uydu çanağı ile verileri alabilme/ iletebilme ve Ekvator´dan 36.000 km yukarıda sabit bir yörüngede bulunan uydu ile iletişimi kurma yeteneğidir.

Uydu, kendi bilgilerini Network Operasyon Merkezi (NOM) adlı tek bir yere iletir ya da bu yerden bilgileri alır. NOM´un kendisi internete (veya özel ağa) bağlıdır, bu sebeple internet ile yapılan tüm iletişim NOM aracılığıyla sağlanır.

YahClick Nasıl Çalışır?

Uydu aracılığıyla veri erişimi, kara tabanlı veri sağlayıcı kullanımından, en azından son kullanıcıların bakış açısından çok farklı değildir. Hatırlanması gereken önemli nokta, uydu sistemi bir kez kurulumcu tarafından yapılandırıldığında, hizmetin başka herhangi bir veri servisi ile tamamen aynı davranmasıve aynı şekilde konfigüre edilebilmesidir.

YAHCLICK uydu internet bağlantısı, PC veya MAC bilgisayar üzerinden alt sistemden ana sisteme doğru ve ana sistemden alt sisteme doğru veri akışını verimli bir şekilde sağlar.

Son kullanıcı bilgisayarı, ethernet kablosu ile YahClick modeme bağlanarak yüksek hızda internet erişimine sahip olur. Bilgisayar doğrudan Yahclick modeme bağlı olabilir, veya kablosuz bağlanmak için kablosuz hub ve router (yönlendirici) eklenebilir.

YahClik servisine abonelik için, SatNet siparişi işlemeli, terminali kurmalı ve hizmeti aktive etmelidir. YahClick terminali, Yahclick uydu alıcısını (İletici/Alıcı cihazları ile birlikte 74/98cm çanak) ve Yahclick modemi içerir.

YahClick uydu alıcısı çatıya ve duvara monte edilebilir veya kutupsal montaj yapılabilir.

Bağlandıktan sonra, son kullanıcı bilgisayarı YahClick modeme bir talep gönderir, bu talepte Yahclick uydusuna geçer. Uydu sinyali alır ve YahClick ağ geçitlerinden birisine gönderir. Talep daha sonra internet omurgasına gider ve internet omurgası web sunucusundan istenen içeriği alır. Bu döngü ters yönde tekrarlanır ve talep edilen veriler son kullanıcıya gönderilir.

Y1B uydusu, kullanıcının lokasyonuna ve ilgili hüzmeye bağlı olarak, abonenin gelen ve giden trafiğini ilgili Yahclick ağ geçitlerine (Abu Dabi, Lüksemburg, Madrid ve Atina) gönderir ya da ilgili Yahclick ağ geçitlerinden alır.

Copyright ©2015. Tüm Telif Hakları Saklıdır.